Japán 13 ünnepnappal büszkélkedhet. 1988-ban és 2001-ben Japánban módósították a törvényeken annak érdekében, hogy Hétfő is legyen munkaszüneti nap, így hosszú hétvégén pihenhetnek. Ezt úgy hívják, hogy boldog hétfő rendszer.
Ganjitsu Új év (Január 1.):
Szilveszteri szezon. Általában zárva vannak az irodák és az üzletek is december 29-től január 3-ig. Az emberek általában a családukkal töltik az ünnepet, így ekkortályt az utcákon zsúfoltság van. Hagyományosan előkészítik az o-setchi ryouri-t, azaz az ekkor tálalt ételeket, amiket csak ekkor esznek.
Seijin no hi, felnőtt nap/felnőtté válás napja (Január 2. Hétfője):
Mindazon személyek ünnepsége akik betöltötték a 20. életévüket. A fiatalok hívatalosan öltöznek fel, a lányok pedig szimpla kimonóban jelennek meg. 2000-ig Január 15-ére esett ez az ünnep, de mivel bevezették a boldog hétfő rendszert így változott.
Setsubun "bab-dobálás" szertartása (Február 3.):
Részben a Matsuri fesztiválhoz tartotik. Rituális mamemaki-t (bab dobálás) végeznek, a gonosz szellemek és betegségek elűzése érdekében. A rituálé úgy történik, hogy házak udvarába dobtak babot, majd felkiáltottak.
Kenkoku kinen no hi (Február 11.)
1966-ban kezdték el ünnepelni, emlékezésképpen a nemzeti alapitványért a patriotizmus nevében.
Valentin-nap (Február 14.):
1936-ban került rá sor először Japánban, majd 1950-ben lett még népszerűb amikor a nők csokit ajándékoztak a férfiaknak. Kétféle csokit adhatunk férfitársunknak, az egyik a Giri-Choko, amit un. kötelezettségből adnak egymásnak munkatársak, és van a másik a Tomo-Choko és Honmei-Choko az igazi szerelmeseknek való csoki. Az emberek szokták ezt viszonozni Fehér Nap alkalmával.
Hina Matsuri, Baba fesztiváll (Március 3.):
Abból áll,hogy babákat készítenek/öltöztetnek fel hagyományos kimonő ruhába.Régen abban hittek az emberek,hogy a babák elűzzik a szellemeket,ezért egy papírcsónakokba tették őket,és hagyták hadd vigye a folyó a gonosz szellemmel együtt.A fesztiválon szokásos italként vehető az amazake nevü ital,ami édeskés.
Fehér nap (Március 14):
1978-ban vezették be Japánban és Dél-Koreában. Mivel Valentin napon csak a nők adnak ajándékot a férfiaknak, így egy hónappal később a férfiak viszonozzák a kedvességet. Általában fehérneművel kell viszonozni, viszont nem kell semmilyen erkölcstelen dolognak hinni ezt a megmozdulást.
Shunbun no hi Tavaszi napéjegyenlőség napja:
1948-ban indult el, és legfontosabb momentuma a természet imádata, csodálata. Nálunk ez a Föld napja.
Higan (Március 21 és Szeptember 21.):
Buddhista ünnep, amikor is az ősök sírait látogatják meg, és róják le tiszteletüket.
Arany hét (Április 29-től Május 5-ig):
Az új év, és Obon mellett az Arany hét a legfontosabb időszak. Ezen ah éten ugyanis négy ünnepet is ünnepelnek: Showa nap, Alkotmány napja, Töld nap, és Gyereknap-ot. Ilyenkor a családok meglátogatják távoli rokonaikat, így elég nagy a felhajtás a városban.
Showa nap (Április 29.):
A Showa időszak alatt (1989-ig) hívatalos ünnep volt, amin Showa Tenno császár születésnapját ünnepelték. Halála után ezen a napon a Zöld Napot ünnepelték. 2007-ben végül a Zöld Napot május 4-ére tették, így eredeti ünnepként fent maradt a néhai császár születésnapja.
Kenpo Kinenbi Alkotmány napja (Május 3.)
Ekkor ünneplik meg az 1947-ben megalapult Japán Alkotmányt.
Midori no hi Zöld nap (Május 4.):
1989-ben vezették be, és eleinte április 29-én ünnepelték, de aztán áttették május 4.-re a természet ünnepét.
Kodomo no hi Gyereknap (Május 5.):
Eleinte fiúk napját ünnepelték, és lányok napja volt május 3-án, de aztán gyereknap lett, és az Arany hét utolsó ünnepe is. Ilyenkor a város olyan mintha egy mesevilágba került volna az ember. Mindengol sárkányok, hajtogatott repülők, kiegészítők léthatóak.
Tanabata Matsuri Csillagfesztivál (Július 7.)
A kínai legenda hozta el Japánba 755-ben. A legenda egy hercegnő és egy pásztor titkos szerelméről szól, akik csak a hetedik este találkozhattak. Ezen a napon az emberek vágyaikat egy papírcetlire írják és elhelyezik a Tanabata fára. Egyes területeken az ünnepet augusztus 7.-én ünneplik.
Umi no hi A tenger napja (Július 3.)
Először 1995-ben jelent meg. Az óceánok fontosságát ünneplik ezen a napon.
Obon Lámpa fesztivál (Augusztus 13-16):
Bon vagy obon egy buddhista ünnep, ami által megünneplik az ősi szellemeket. Obon nap alatt a szellemek visszatérnek a Földre, és a házak elé azért helyeznek el lámpásokat, hogy a szellem visszataláljon a saját családjához. Aztán a lámpásokat a folyóra tették, ezzel mitatva az utat az alvilág felé, azonban ez már működik. Az ünnep alatt szabadságot kapnak a dolgozók, így az évben ez idő alatt pihennek a legtöbbet.
Keiro no hi Idősek napja (Szeptember 3.):
1966-ban alapították azzal a céllal, hogy az idősök felé a fiatalok kimutassák tiszteletüket. Eleinte szeptember 15-én ünnepelték, majd 2003-ban átkerült szeptember 3-ra.
Shübün no hi Hallottak napja (Szeptember 23.):
Megemlékeznek ezen a napon a hallottakról.
Taiiku no Hi Egészség és Sport napja (Október 2.):
Eredetileg október 10.-én tartották meg, hogy megemlékezzenek az 1964-es Olimpiáról, de aztán a mostani dátum napján az Egészséges életmódot és a Sportot ünneplik.
Halloween (Október 31.):
Nyugatról vették át ezt az ünnepet, ami igencsak elterjedt manapság. Általában óvodákban, éjszakai klubbokban ünneplik meg az emberek. Persze óvodákban nem ugyanúgy mint éjszakai klubbokban.
Bunka no Hi Kúltúra napja:
1948. november 3.-ig a Meiji-császár születésnapjára emlékeztek. Majd új nevet kapott, így lett a kúltúra napja, és így már az új Japán alkotmányt ünneplik.
Shichi-Go-San 7-5-3 Fesztivál (November 15.)
A hagyományos beavatási rítus a 3-5 éves fiúk és lányok körében. A helyi Shinto szentélyeknél megáldják őket, hogy egészséges és sikeresek legyenek.
Kinro kansha no hi Munka hálaadás napja (November 23.):
1948-ban lett alapítva, ezen a napon a munkát ünneplik.
Karácsony (December 24-25.):
Az egész város szépen feldíszített. Ajándékokat vesznek egymásnak, és otthon ünneplik meg az ünnepet.
Tenno Tanjobi születésnapja (December 23.)
Akihito császár születésnapját ünneplik 1868 óta.
Don't Copy!
By:KagomeR
|